2010. november 28., vasárnap

Linzi sakkszelet

Az adventi időszakban többféle kekszet is szoktam sütni, ami dobozban pár hétig eláll. A Linzi sakkszelet azóta az elkészítendők listámon van, amióta megláttam a receptjét a Nők Lapja Konyha 2009. december - 2010. januári számának Fakanál mellékletében.

Linzi sakkszelet:
A receptet tehát a Nők Lapja Konyha fenti lapszámában Papp Emese, a Pastrami étterem cukrásza osztotta meg az olvasókkal.

Hozzávalók:
60 dkg liszt,
40 dkg margarin,
20 dkg porcukor,
1 tojás + 1 sárgája,
1 cs. vaníliás cukor,
1 citrom reszelt héja,
kakópor

A lisztet, porcukrot, vaníliás cukrot, reszelt citromhéjat a margarinnal elmorzsolom, hozzáadom a tojásokat (én 2 tojást tettem bele, mert a fehérjét most nem tudtam volna semmire felhasználni és sajnáltam kidobni). A tészta picivel több, mint 1/3 részét 4-5 evőkanál kakaóporral összegyúrom. A kakaós részt 1,5 cm vastagra nyújtom, ugyanekkora fehér részt is mellé nyújtok. Fagyasztóba teszem és megvárom, míg megdermed.
A dermedt tésztából 1,5 cm-es csíkokat vágok, a kakaósból ötöt, a fehérből négyet. A maradék fehér tésztát is kinyújtom, ezzel burkolom majd be a rudakat.
A hasábokat a tészta szélére helyezem úgy, hogy alatta és közötte vizes ecsettel megkenem. Sakktáblaszerűen rétegezem (alulra barna, fehér, barna). Ezután tésztával körbeburkolom és a felesleges részt levágom belőle.
20-25 percre a fagyasztóba teszem. Ezután kb. fél centis szeletekre vágom és sütőpapírral bélelt tepsiben 170 °C-on világosbarnára sütöm.


Én szokás szerint türelmetlen voltam, a beburkolt rudat nem hagytam elég ideig dermedni, így túl puha volt a tésztám és vágás közben szétlapult, minden darabot kézzel kellett formára igazítanom.

2010. november 27., szombat

Amerikai krémes

A Mi Világunk Klub receptjei között akadtam az Amerikai krémesre. Már ránézésre nagyon szimpatikus volt, a szimpátia a recept elolvasása után sem változott úgyhogy mentettem. Fél adagot készítettem, egy kb. 15x25 cm-es tepsiben.

Amerikai krémes:

Hozzávalók:

4 db tojás,
10 dkg cukor,
10 dkg liszt,
fél csomag sütőpor,
1 ek. kakaó,
6 ek. víz,
1 ek olaj
1 cs. vaniliás puding, 4 ek. cukor, 3 dl tej
2 dl Hulala tejszín,
reszelt csokoládé

A tojások sárgáját a cukorral, vízzel, olajjal habosra keverem. Hozzászitálom a liszt, kakaó és sütőpor keverékét. 180 °C-ra előmelegített sütőben sütőpapírral bélelt tepsiben 20 percig sütöm.
Közben 3 dl tejjel pudingot főzök, a tojások fehérjét 3 kanál cukorral keményre verem és összekeverem a forró pudinggal. A tészta tetejére kenem, visszateszem a sütőbe és még 10-15 percig sütöm.
Ha teljesen kihűlt a felvert Hulalát a tetejére simítom és csokit reszelek rá.


Nagyon finom lett és könnyű volt elkészíteni, bár a tésztája elég száraz.

2010. november 23., kedd

Almás csirke

A Receptmánián találtam az almás csirke receptjét, amikor a Pataki tálban elkészíthető recepteket kerestem. Első olvasásra megtetszett. Az én ízlésemnek túlságosan natúr íze lett, a receptben javasoltak ellenére ha elkészítem még egyszer akkor biztos, hogy jobban befűszerezem. Igaz, a csirke szaftjával sem locsolgattam, csak egyhuzamban megsütöttem.

Almás csirke


Hozzávalók: 1 csinos, gyenge csirke, 1 kg krumpli, 1 kg alma (nem birs, szabolcsi édes), 15 dkg vaj, őrölt majoránna, kevés só, esetleg ételízesítő.
A Pataki tálat 10-15 percig langyos vízbe áztatjuk. Amíg ázik, meghámozzuk a krumplit és az almát. Az almák magházát eltávolítjuk, majd negyedeljük. A krumplikat ugyancsak hosszában negyedeljük. Ha letelt az áztatási idő, a tálat kiemeljük, tál alját vajjal bőven kikenjük, majd elhelyezzük benne a csirkét. A csirke belsejébe majoránnát teszünk, majd alma- és krumpligerezdeket helyezünk el benne (több almát, mint krumplit, mivel a csirke belsejében már nehezebben sül át a krumpli). Esetleg a csirke belsejébe rakott krumplik vékonyabb gerezdekre legyenek vágva. Ezután a csirkét körberakjuk a többi krumplival és almával. A csirkére is rakhatunk egy kevés vajat. Az étel csak enyhe fűszerezést igényel, mivel a zamatot a vaj, az almából kisült lé és a csirke természetes ízének keveréke fogja megadni. A tálra ráhelyezzük a tetejét, és HIDEG sütőbe tesszük. Erre azért van szükség, mert a cseréptálnak lassan kell felmelegednie, ha forró sütőbe helyezzük, esetleg elrepedhet. Közepesnél nagyobb lángon minimum 40 percig sütjük, a csirke általában addigra megpuhul.
Sütés közben 10-15 percenként a csirkét a tál alján képződő ízletes szafttal meglocsoljuk. Az étel akkor van kész, amikor a csirke belsejében lévő krumplik is megpuhultak (kb. 1 óra). A sütés utolsó fázisa a pirítás, az utolsó 5 percben fedő nélkül sütjük az ételt. Miután a csirkét elfogyasztottuk, az időközben megszilárdult szaftból általában még marad. Ne dobjuk el, kenyérre kenve igen finom.

2010. november 22., hétfő

Vera almás batyuja

Gyerekkorom egyik kedvenc sütije volt Vera almás batyuja. A receptet természetesen anyukámtól kértem, most készítettem el először és olyan finom lett mint amire emlékeztem.

Vera almás batyuja:
Hozzávalók:

30 dkg liszt,
25 dkg margarin, 6 ek. víz,
fél ek. enyhe ecet,
csipet só,
1 cs. vaniliás puding,
4-5 ek. cukor,
alma

A lisztet, margarint, vizet, ecetet és a csipet sót összegyúrjuk, hideg helyen legalább 12 órát pihentetjük (hűtőben 1 hétig is eláll).
A vanilia pudingot a csomagoláson található utasítás szerint megfőzzük, lapos kivizezett tányérra öntjük és kihűtjük. (Közepes jénai teteje tökéletes.)
A tésztát késfok vastagságúra nyújtjuk, kb. 15x15 cm-es kockákra vágjuk, mindegyikre 1-1 kocka hideg pudingot teszünk, meghintjük durvára vágott dióval, erre magházával lefelé - egy fél meghámozott, kimagozott almát fektetünk. A tészta négy csücskét összefogva az almát becsomagoljuk és sütőlemezre fektetve megsütjük a kis batyukat. Még forrón gazdagon meghintjük porcukorral a tetejét.

Medvehagymás pogácsa

1-2 hete az újonnan nyílt szociális bolthálózat üzletében a sok kis fűszeres tasak között felfedeztem a medvehagymát. Már jó ideje ki akartam próbálni a medvehagymás pogácsát, így természetesen vettem egy tasakkal. Egyik vendégvárónk hétvégén így Limara medvehagymás pogácsája volt. Tartottam magam a recepthez, viszont szárított medvehagymát tettem bele. A hajtogatások közötti fél órákat nem tudtam kivárni, 5-15 perceket kelt a tésztám. A végeredményt így is mindenki dícsérte, finom, puha pogik lettek.

Medvehagymás pogácsa:


Hozzávalók:

1 kg finomliszt
2 ek. só
50 dkg margarin
2 tojás
1 nagy doboz tejföl
1 dl tej
1 tk. cukor
5 dkg élesztő
12 dkg vaj
1 tasak szárított medvehagyma

Az élesztőt a langyos cukros tejben felfuttatom. A lisztet elmorzsolom a margarinnal, elkeverem a sóval. Közepébe mélyedést készítek, beleteszem a tojásokat, a tejfölt, és a felfuttatott élesztőt. Összegyúrom a tésztát, majd hagyom kb. 30 percig pihenni.
A medvehagymát elkeverem a vajjal.
A pihentetett tésztát kinyújtom kb. 2-3 mm vastagra megkenem a medvehagymás vajjal. Ezután Limara útmutatása szerint hajtogatom.  A tészta felső harmadát a középső harmadra hajtom, ezt is megkenem vajjal, majd ennek a tetejére az alsó harmadot. Elfordítom a tésztát, megkenem vajjal, a felső részét visszahajtom a közepéig, majd az alsó részt is a közepéig, ezután félbehajtom, mint egy könyvet. Pihentetem fél óráig, majd megismétlem a hajtogatást és a vajazást. (Nekem csak az első hajtogatásra jutott a vajból.)
Ismét pihentetem fél órát, majd ujjnyi vastagra nyújtom. A tetejét bevagdosom, lekenem a felvert tojással, közepes pogácsa szaggatóval kiszúrom, sütőpapíros tepsin kelesztem megint legalább fél órán át, majd 180 °C-on légkeveréssel 10-15 perc alatt pirosra sütöm. Nekem 4 tepsivel lett belőle.

A recept tehát Limara pékségéből származik, életem első hajtogatott pogácsája, és még most másnap is puha. :-) Köszönöm a részletes leírást!

Mustáros nyúl

Hétvégén több finomságot is késztettem.
A mustáros nyúl alapreceptjét anyukámtól hoztam. Az eredeti recept nem írja a fehérbort. Különösebb előkészületet nem igényel, a végeredmény pedig nagyon finom lett. Burgonyafánk ajánlott hozzá köretként, de időhiány miatt mirelit rösztikét és krokettet sütöttem mellé.

Mustáros nyúl:


Hozzávalók:
1 konyhakész nyúl,
mustár,
olaj,
1 dl száraz fehérbor,
1 csokor petrezselyemzöld,

1 kis pohár tejföl,
1 kk. liszt

A megtisztított nyulat 8 részbe vágom és sóval, mustárral alaposan bedörzsölöm, pár órát pácolom. Kétféle mustárt használtam, sima univerest és egy dijoni magosat.
A nyulat kevés felforrósított olajban megforgatom, kicsit megpirítom. Kevés vizet öntök alá, beleteszem a csokorba kötött petrezselyemzöldet és lefedve párolom. Kicsit később hozzáöntöm a bort is és a húst puhára párolom. Kidobom belőle a petrezselyemzöldet, belekeverem a liszttel elkevert tejfölt és egyet rottyantok rajta. Sütőben krokettet és rösztikét sütöttem mellé.

2010. november 19., péntek

Sonkával töltött sós palacsinta

A Katakonyhából mentettem le a sonkával töltött sós palacsinta receptjét. A végeredmény nagyon finom lett, de az olvasztott margarinos palacsintatésztával viszont nagyon megszenvedtem. A bekevert mennyiség kb. 1/3 része rossz lett, összesen 8 db tölthető palacsintát sikerült sütnöm a megadott receptből. Így gyorsan kevertem egy hagyományos palacsintatésztát és gyönyörű palacsintákat sütöttem belőle, amiket a gyerekeknek baracklekvárral, túróval és fahéjas cukorral töltöttem be.

Sonkával töltött sós palacsinta:

Hozzávalók 12 darabhoz:
20 dkg finomliszt,
2 tojás,
3 dl tej,
1,5 - 2 dl szénsavas ásványvíz,
10 dkg olvasztott margarin,
1 mokkáskanálnyi só,
margarin a serpenyő és a tepsi megkenéséhez

Töltelékhez:
25 dkg gépsonka,
2 pohár tejföl,
15 dkg reszelt sajt,
só, bors, szerecsendió

Kikeverem a palacsintatésztát, az olvasztott margarint a legvégén adom hozzá. Minimum fél órát a hűtőben pihentetem.
A töltelékhez apró kockákra vágom a gépsonkát, összekeverem 1 pohár tejföllel, a fűszerekkel és a sajt 2/3 részével.
Kisütöm a palacsintát. A kész palacsintákat megkenem a töltelékkel, négybe hajtom, margarinnal kikent jénaiba teszem, a maradék tejföllel megkenem, reszelt sajttal megszórom és 180 °C-os légkeveréses sütőben 15-20 perc alatt készre sütöm.
Isteni volt, nem tudom miért nem sikerült a palacsintákat kisütnöm. Legközelebb biztos a hagyományos receptemből készítem, szerintem abból is jó lesz.

A gyerekeknek is sütöttem palacsintát. A palacsinta tészta hozzávalóit soha nem méricskélem, csak úgy érzésre keverem.

Palacsinta:

Hozzávalók kb. 15 darabhoz:
kb. 20 dkg liszt,
1 tojás,
csipetnyi só,
1,5 - 2 dl tej,
szóda, ásványvíz, vagy víz
étolaj

A hozzávalókból könnyű, híg tésztát keverek, az olajat a végén teszem hozzá. Kevés olajjal kikent forró serpenyőben kisütöm a palacsintákat. Elfogyott a szénsavas vizem, így most csapi vízzel készítettem, nem is pihentettem és így is tökéletes lett.
Lekváros, fahéjas és túrós palacsinta készült.

Csirkemájjal töltött gomba bacon szalonnába göngyölve

Folyamatosan bővül a kipróbálandó receptek listám, Novák Tata kedvencét ráadásul az elsők között akartam kipróbálni. Miután megvettem a csirkemájat és megnéztem milyen fűszereket is ajánl Millie, rájöttem hogy nem csirkemájat, hanem brydzát kellett volna vennem... Így Novák Tata kedvence marad a listán, az én repertoárom viszont egy saját kreálmánnyal bővült.

Csirkemájjal töltött gomba bacon szalonnába göngyölve

Hozzávalók:
0,5 kg csirkemáj,
közepes fej vöröshagyma,
gomba, bacon szalonna

Az apróra vágott vöröshagymát libazsíron megfonnyasztom, hozzáadom a kis kockákra vágott megtisztított csirkemájat. Kg. 15 perc alatt közepes lángon készre sütöm. A tűzről levéve sóval, borssal, majorannával, kakukkfűvel ízesítem. Közben megtisztítom a gombákat. A csirkemájjal megtöltöm, baconszalonnába tekerem, kizsírozott jénaira teszem, kevés száraz fehérbort öntök alá és közepes lángos 30-35 percet sütöm, amíg a szalonna szép piros nem lesz. Nagyon finom falatkák lettek belőlük, mindenki dícsérte. Előételként magában ettük.

2010. november 17., szerda

Cukros-fűszeres muffin

Az Újhold könyvek - Falatnyi muffinok kötet alapján készítettem a cukros-fűszeres muffint, első alkalommal.

Cukros-fűszeres muffin


Hozzávalók 12 darabhoz:
2 bögre finomliszt,
3 tk. sütőpor,
1/4 bögre cukor,
50 g margarin, (az eredeti recept vajat ír)
3 tojás,
3/4 bögre tej

A lisztet, sütőport, cukrot összekeverem. Hozzákeverem a tejjel kikevert tojást és az olvasztott margarint. Kivajazott, vagy papírkapszlival kibélelt muffin forma 3/4-ig öntöm, megszórom a rátéttel és 190 °C-on kb. 15 percig sütöm.
A rátéthez 1/4 bögre cukrot, 2 tasak vaniliáscukrot, 1 tk. fahéjat és 1 tk. gyömbért összekevertem. (Az eredeti recept a cukor és szegfűbors, fahéj, szegfűszeg, szerecsendió, gyömbér keverékét írja. Nekem ennyi fűszerem nem volt.)

2010. november 15., hétfő

Joghurt torta

Oliva oldalán találtam a joghurt torta receptjét és mivel még életemben nem sikerült megdermesztenem semmit zselatinnal, szinte szóra a receptben leírtakat követtem. Annyiban tértem csak el, hogy a tejszínbe biztos ami biztos alapon 1 cs. habfixálót is tettem. Jelentem, a krém megdermedt, könnyed, istenien finom torta lett. 1 marék mirelit feketeszedret tettem bele, más ebbe illő gyümölcsöm nem volt.

Joghurt torta
Hozzávalók:
háztartási keksz
1 nagy pohár (450 g) natur joghurt,
80 g porcukor
5 db lapzselatin
2 dl tejszín
kb. 1 dl tej
gyümölcs (feketeszeder, eper, málna, ribizli, őszibarack)

Egy kapcsos tortaforma alját tejbe mártott háztartási keksszel kirakom.
A lapzselatint 5 percre hideg vízbe áztatom, majd kinyomkodom és fél dl-nyi meglangyosított tejben feloldom
A tejszínt habfixálóval kemény habbá verem, beleszitálom a porcukrot, belekeverem a joghurtot, a zselatint, óvatosan beleforgatom a gyümölcsöt, a kekszes alapra öntöm és hűtőben megdermesztem.

Sólet füstölt tarjával

Pataki tálban akartam valamit készíteni, a Receptmánia oldalon kutakodva nagyon jó recepteket találtam. Hosszas válogatás után választásom a Sólet füstölt tarjával receptre esett. Csak mennyiségekben tértem el a recepttől, óriási adag lett belőle, 3 felnőtt és 2 gyerek az adag 1/3 részével birkózott meg.
Sólet füstölt tarjával

Hozzávalók:
80 dkg nyers füstölt tarja,
40 dkg bab,
20 dkg árpagyöngy (gersli)
1 fej vöröshagyma,
10 dkg libazsír , 
5 tojás, 
2 teáskanál pirospaprika,
1 gerezd fokhagyma,
törött fekete bors


A Pataki tálat éjszakára vízbe áztatom. A szintén előre beáztatott babot és árpagyöngyöt leszűröm,  hozzáadom a megtisztított és nagyon apróra vagdalt vöröshagymát, szétzúzott fokhagymát, és beleöntöm a cseréptálba. A babban kis fészket mélyítek, belefektetem az előző nap hideg vízbe áztatott füstölt tarját. Köré rakom az alaposan megmosott héjas, nyers tojásokat. Meghintem pirospaprikával, sóval és borssal, ráöntöm a felolvasztott zsírt és annyi vizet, hogy az egészet ellepje. A cseréptálat lefedem és hideg sütőbe téve, 15 percig takaréklángon, további 20 percig valamivel erősebb lángon, majd 3 órán keresztül közepes lángon sütöm. Kb. másfél óra után a tojásokat kivettem. Mikor kész, villával óvatosan felkeverem, a füstölt húst kivéve belőle, felszeletelem. A tojásokat meghámozva negyedbe vágom. A sonkaszeleteket és a tojásgerezdeket a tetejére rakom és a Pataki tálban tálalom.

Tárkonyos raguleves cipóban

Vasárnapra szüleimet láttam vendégül, szerettem volna valami különlegessel meglepni őket. Tárkonyos raguleves készült cipóban, sólet füstölt tarjával Pataki-tálban és joghurttorta. Nem egy diétás menü... :-)

Tárkonyos raguleves cipóban

Hozzávalók:
15 dkg húsos szalonna
0,5 kg sertéscomb,
1 sárgarépa,
1 petrezselyemgyökér,
1 kis zeller,
cukorborsó
1 közepes fej hagyma,
só, bors, tárkony
fél citrom fele
1 dl tejszín
1 ek liszt

Az apró kockákra vágott szalonna zsírját kiolvasztom, az apróra kockázott hagymát megdinsztelem rajta. Hozzáadom a kis kockákra vágott disznócombot, fehéredésig sütöm. A kis karikákra vágott sárgarépát és petrezselyemgyökeret, a kis darabkákra szelt zellert hozzáadom, kb. másfél liter vízzal felöntöm és felforralom. Ha felforrt lehabozom, takarékra teszem és hozzáadom a cukorborsót. Sóval, borssal, számított tárkonnyal ízesítem és lassú tűzöm készre főzöm. Ha a hús megpuhult fél citrom levét belefacsarom. 1 dl tejszínbe kevert 1 evőkanál liszttel behabarom.

A cipót előző délután megsütöttem. Ehhez 25 dkg finomlisztet, 25 dkg Graham lisztet, 3 dl vizet, 2,5 dkg élesztőt, 1 kk. cukrot, 2 kk sót kenyérsütőgép dagasztóprogramjával dagasztottam, kelesztettem. Mikor megkelt  négyfelé vágtam, cipót formáztam belőlük és további 40 percig kelesztettem. Mikor megkelt sütőpapírral kibélelt sütőlapon 175 °C-ra előmelegített sütőben szép lassan, 1 órán keresztül sütöttem. Jó vastag lett a héja, nem ázott el a levestől.
Tálaláskor a cipók tetejét levágom, belsejüket kikaparom és forró levessel megtöltve, a tetejét visszarakva tálalom.

2010. november 9., kedd

Almás-diós muffin

Az Újhold könyvek sorozat, Falatnyi muffinok receptkönyvében vannak a kedvenc muffin receptjeim. Most az almás-diósat sütöttem.

Almás-diós muffin:

Hozzávalók 12 darabhoz:
1 3/4 bögre finomliszt
3/4 tk. szódabikarbóna
1/4 tk. só
1/4 tk. őrölt fahéj
3/4 bögre cukor
2 lágyan felvert tojás
1/2 bögre olaj
1 tk. vaniliáscukor
1/2 bögre tört dió
1 1/2 bögre reszelt alma

A lisztet, szódabikarbónát, sót, cukrot, vaniliáscukrot és a fahéjat összekeverem. A tojást, olajat, almát, diót hozzákeverem. A tésztát kivajazott, vagy papírkapszlival bélelt muffinformába kanalazom, 190 °C-on 15-20 percig sütöm.

Gombás hús

A szülői házból hoztam a következő receptet, egyszerű és nagyon finom fogás.

Gombás hús:

Két felnőtt és két gyerek részére 6 szelet karajból készítettem.
A karajt vékonyra kloffoltam, megsóztam, lisztben megforgattam és forró olajban pirosra sütöttem. Lapos jénai tálra szedtem.
Közben a gombát sóval, borssal, petrezselyemzölddel megpároltam. Erdei gombából az igazi, én fagyasztott fenyőtinórúból és vargányaszárból készítettem, fagyasztott petrezselyemzöldem is volt itthon. Ha kész, elosztom a hússzeleteken. Tejföllel megkenem, reszelt sajttam megszórom és sütőben pirosra sütöm.
Burgonyapürével és uborkasalátával kínáltam.






Fantasztikus túrós sütemény


Népszerű recept, Lusta asszony rétese, vagy Analfabéta rétes néven is ismert. Én a fenti néven Anyukám receptgyűjteményéből szereztem. Felét meggyel, felét mazsolával készítem vacsorára, vagy egy tartalmas leves mellé szombati ebédre.

Hozzávalók:
3 dl liszt,
2 dl porcukor,
fél cs. sütőpor,
0,5 kg túró,
mazsola, meggy,
3 tojás,
4 dl tej,
1 cs. vaniliáscukor,
margarin

A lisztet, porcukrot és a sütőport összekeverem, a felét egy margarinnal kikent tepsibe szórom. Rámorzsolom a túrót, mazsola és/vagy meggy, majd a másik fele liszt. A tejet összekeverem a tojással és a vaniliás cukorral, a tetejére öntöm. A kilógó lisztes halmokra margarint teszek és előmelegített sütőben (kb. 180 fok), kb. fél órát sütöm, amíg a teteje pirulni kezd.

Krémes-szilvás lepény

 
A receptet a Rama 2010. évi Receptnaptárból vettem. A piskótatészta kikeverésénél vettem észre, hogy csak 3 tojásom van itthon, így csak sárga tésztája lett, az is vékonyka. :-) Finom, de az én ízlésemnek a krémje túl margarinos, legközelebb biztos, hogy dupla adag pudingból és tejből, és fele ennyi margarinból készítem. A krémben a cukrot is megfeleztem. A recept az eredeti mennyiségeket tartalmazza.

Hozzávalók:
 A piskótatésztához:
9 tojás
9 ek. finomliszt
9 ek. kristálycukor 
1 kk. natúr kakaópor

A szilvás töltelékhez: 
1,25 kg szilva
2 ek. kristálycukor 
3 dkg margarin
2 ek. zsemlemorzsa
1 kk. őrölt fahéj

A krémhez: 
1 cs. vaníliaízű pudingpor (főzni való) 
20 dkg porcukor
25 dkg margarin 
4 dl tej
4 ek. kristálycukor

A díszítésnek:
reszelt étcsokoládé, vagy tortadara tetszés szerint

A megmosott szilvát vágjuk félbe, magozzuk ki. Egy nagy gáztepsit béleljünk ki sütőpapírral, kenjük le  margarinnal, szórjuk meg zsemlemorzsával. A félbevágott szilvákat üregükkel felfelé rakjuk a tepsibe, és hintsük meg a cukorral összekevert fahéjjal.

A piskótatésztához a tojások sárgáját a fele cukorral keverjük habosra. A tojásfehérjéből készítsünk kemény habot, és a vége felé apránként a maradék cukrot is szórjuk bele. A lisztet először a cukros tojássárgájával keverjük össze, majd óvatosan forgassuk bele a tojáshabot is. A kétharmadát simítsuk egyenletesen a szilvára.

A maradék piskótamasszát keverjük össze a kakaóporral, és csurgassuk a többi tésztára, majd óvatos mozdulatokkal keverjük össze egy kicsit, hogy szép cirmos legyen. Közepesen forró sütőben (kb. 180 fok) 25 percig süssük. Ha elkészült, borítsuk gyúrólapra, a tetejéről a sütőpapírt húzzuk le.

A krémhez a vaníliás pudingporból a tejjel és cukorral sűrű krémet főzünk, és hűlni hagyjuk. A puha margarint először magában, majd a porcukorral keverjük habosra. A langyos pudingot apránként adjuk hozzá, és az így kapott krémet simítsuk a szilvára, végül reszelt csokoládéval megszórva díszítsük. Hidegen, kockára vágva tálaljuk. 

Almás béles


Horváth Ilona Szakácskönyvéből rendszeresen elkészítem az almás bélest. Vékony tészta, sok-sok töltelékkel. Imádjuk!

Cukorborsófőzelék fasírozottal


Kevés felforrósított zsiradékot meghintek őrölt pirospaprikával, 25-30 dkg cukorborsót hozzákeveket, majd annyi vízben hogy a cukorborsót épp hogy csak ellepje puhára párolom. Sóval, vegetával ízesítem. 1 pohár tejfölt összekeverek 1 púpos evőkanál liszttel, ezt a cukorborsóhoz keverem és egyet rottyantok rajta. Ha nem elég híg, vizzzel vagy tejjel higítom, ha túl híg kevés liszttel meghintem és elkeverem.

Fasírozott receptje itt.

Zelleres cukkinikrémleves


A magában elég jellegtelen ízű cukkinikrémleves egy kis zellerrel nagyon ízletessé tehető.

Hozzávalók:
1 közepes cukkini,
1 kicsi zellergumó,
só, bors,
ételízesító vagy leveskocka
tejföl

A cukkinit és a megtisztított zellergumót kis kockákra vágom és annyi vízzel, hogy 1 ujjnyival fölé érjen felteszem fözni. Kevés ételízesítőt szórók rá. Mikor puhára főtt, kiveszem a léből és turmixgéppel pépesítem. A lébe visszatéve sóval, borssal ízesítem, hozzáadok 1 evőleves, vagy húsleves kockát, felforralom és tejfölt keverek hozzá.
Levesgyönggyel, vagy pirított kenyérkockákkal tálalom.

Baconos-túrós pogácsa

Rendszeresen nézem Latsia blogját, nála találtam a baconos-túrós pogácsa receptjét. Nagyon tetszett, így elkészítettem. Pillanatok alatt elfogyott, legközelebb dupla adagot kell készítenem. Recept Latsiánál.

Baconos-túrós pogácsa:
Sütés előtt
 
... és után

Gulyásleves, túrógombóc, cukkinikenyér

Gulyáslevest és túrógombócot készítettem ebédre, délutáni nasinak cukkinikenyeret.

Gulyásleves:
Egy kis fej hagymát megpucolok, apróra vágom, kevés zsiradékon megfonnyasztom. A tűzről levéve pirospaprikával meghintem, beleteszem a kockára vágott sertéscombot és a hús kifehéredéséig kevergetem. Kevés vizet öntök alá és a pörkölthöz hasonlóan fedő alatt párolom. Ha a husi félig megfőtt, hozzáadom a karikákra vágott sárgarépát és petrezselyemgyökeret, sóval, borssal ízesítem, vízzel felöntöm levesnek, beleteszek 1 paradicsomot és egy darab paprikát és tovább főzöm. Ha a répa félig puha, beleteszem a kockára vágott burgonyát és készre főzöm. Én tésztát nem szoktam a gulyáslevesbe tenni.

Túrógombóc:

Előző este összekeverek: 1 dl búzadara, 250 g tehéntúró, 2 db tojás, csipet só. A masszát másnap délig a hűtőben tárolom lefedve.
Másnap kis gombócokat formázok a masszából, forró vízben kifőzöm. Ha feljött a víz tetejére még kb. 5 percig főzöm. Közben teflon serpenyőben zsiradék nélkül zsemlemorzsát pirítok, a kifőtt gombócokat ebbe forgatom. Tálaláshoz tejfölt cukorral mikróban összeforralok, gombócokra öntjük.

Cukkinikenyér:

Hozzávalók:
40 dkg hámozott, gyalult cukkini,
350 dkg liszt,
30 dkg cukor,
3 tojás,
2 dl étolaj,
1 cs. vaníliás cukor,
10 dkg darált dió
mazsola,
kiskanálnyi őrölt fahéj,
fél cs. sütőpor,
mokkáskanál szódabikarbóna,
zsír és liszt a forma kikenéséhez

Az egész tojásokat a cukorral, vaniliás cukorral habosra keverjük. Hozzáadjuk az étolajat, a diót, a reszelt cukkinit, a lisztet amibe belekevertük a szódabikarbónát, a sütőport és a mazsolát. Hozzáadjuk a fahéjat.
Alaposan kizsírozott és lisztezett őzgerincformába tesszük a masszát (2 db).
175 °C-ra előmelegített sütőbe tesszük (légkeveréses) és lassan sütjük.
Deszkára borítva, kihűtve szeljük.

Zakuszka

Augusztus utolsó vasárnapján zakuszkát készítettem, Cicvarek receptje alapján. Még valamikor télen akadtam a receptre és azóta folyamatosan azt vártam mikor készíthetem el. Saját termelésű hagymából, sárgarépából, cukkiniből, paprikából, paradicsomléből készült a zakuszkám. A padlizsán bolti volt, viszont úgy intéztem, hogy előző este a nyárbúcsúztató bográcsos marhapörkölt parazsában süljön. :-)) Az eredeti recepben megadott mennyiség harmadát készítettem, ebből 6 üveg zakuszkám lett. Szokásomhoz híven a recepthez csak kb. tartottam magam, a rendelkezésemre álló alapanyagok miatt. Tettem bele 2 kis szál petrezselymet is, a paprika pedig TV paprika és kaliforniai zöld paprika volt. Íme, a végeredmény:

Szilvafánk

Egy Nők Lapja Ízözön melléklet recept alapján évek óta készítem a következő szilvafánkot.

Szilvafánk:

Hozzávalók:
25 dkg szilva,
25 dkg liszt,
1-1,5 dl tej,
5 dkg darált dió,
1 tojás,
1 ek. porcukor,
2 szem összetört szegfűszeg,
csipetnyi só,
tetejére fahéjas porcukor

A tojást habosra keverem a tejjel, hozzáadom a sót, porcukrot, darált diót (az eredeti recept mandulát ír, én mogyoróval is csináltam már), szegfűszeget, majd a lisztet is belekeverem. 15-20 percig pihenni hagyom, közben a szilvát megmosom, kimagozom, apróra vágom.
A szilvadarabokat hozzáadom a tésztához és jól összekeverem. 
 Felforrósított olajba evőkanállal beleszaggatom és gyorsan pirosra sütöm. 
 Papírtörlővel bélelt tálba szedem, fahéjas porcukorral tálalom.