2010. december 31., péntek

Kolbászos-túrós pogácsa

Gizi receptjei között akadtam a kolbászos túrós pogácsára. Szilveszterre el is készítettem.

Kolbászos-túrós pogácsa:


Hozzávalók:

50 dkg liszt,
20 dkg margarin,
1 dl tej, 30 g élesztő, kevés cukor
15-20 dkg kolbász,
2 ek. só,
1 tojás (+ 1 a kenéshez)
2 ek. tejföl
szezámmag

Az élesztőt a meglangyosított cukros tejben felfuttattam.
A margarint elmorzsoltam a liszttel, hozzámorzsoltam a túrót. A kolbász héját lehúztam, karikákra majd apró kockákra vágtam. Hozzáadtam a liszthez. Közepébe mélyedést nyomtam, beleöntöttem a felfuttatott élesztőt, a tojást és a tejfölt és alaposan összedagasztottam. Kelesztőtálban 1 órát pihentettem.
Lisztezett gyúrólapon ujjnyi vastagra nyújtottam, berácsoztam, közepes méretű pogácsaszaggatóval kiszaggattam. A tetejét megkentem felvert tojással, szezámmaggal megszórtam. További fél órát kelesztettem. 150 °C-ra előmelegített légkeveréses sütőben 18-20 percig sütöttem.

2010. december 28., kedd

Édes körtébe fészkelt sokmagvas csirke

Trinity Zamat és illat nevű blogjában akadtam az Édes körtébe fészkelt sokmagvas csirke receptjére. Egyből az elkészítendők listámra került, Karácsonykor ki is próbáltam. Nekem ízlett, szeretem a gyümölcs és hús kombinációját. A körte roppanós maradt, volt aki ezt kifogásolta.

Édes körtébe fészkelt sokmagvas csirke:



Recept:

40 dkg csirkemellfilét apró kockára vágok. Boltban kapható magkeveréket (tökmag, napraforgómag, fenyőmag) kevés olajon megpirítok, hozzáadok 1 ek. mézet és a csirkemellet. Megpirítom. Közben a körtét meghámozom, magházát kivágom, belsejét kimélyítem. A megpirult húst 15 dkg reszelt trappistával összekeverem, ezt a tölteléket a félbevágott körtékbe kanalazom. A kikapart körtebelet a maradék hússal köré szóróm, 170-180°C-ra előmelegített sütőben pár perc alatt pirosra sütöm. Köretnek rízst kínáltam mellé, én köret nélkül ettem.

2010. december 25., szombat

Különleges mákos guba

Ez volt a második Szenteste amire a Kiskegyed Konyhája Extra 2008/1. számának 10. oldalán található Különleges mákos gubát készítettem el.

Különleges mákos guba:


Hozzávalók 4 személyre:
6 szikkadt kifli,
20 dkg alma,
2 ek. barna cukor,
1 csipet őrölt fahéj,
1 citrom reszelt héja,
3 dl tej,
3 ek. porcukor,
margarin a tálkák kikenéséhez,
10 dkg darált mák

A kifliket vékony karikákra vágjuk. Az almákat meghámozzuk, magházukat kivágjuk, vékony szeletekre vágjuk. Én 20 dkg megtisztított almát tettem bele, de ez is csak egy rétegre volt elég.
A barna cukrot karamellizáljuk és rátesszük az almát. Megszórjuk a fahéjjal és a citromhéjjal és összepároljuk.
A tejet felforrósítjuk a cukorral, beleáztatjuk a kiflikarikákat. Nekem a 3 dl tej nem volt elég, plussz hármat még biztos felvett. 
Négy hőálló tálkát margarinnal kikenünk, az aljukat megszórjuk mákkal. Réteszünk egy réteg áztatott, kinyomkodott kiflit, megszórjuk mákkal. Ismét kifli, mák, majd egy réteg párolt alma következik. Addig rétegezzük amíg a hozzávalók elfogynak. Az eredeti recept szerint legalább 2 réteg alma kell, de a megadott 20 dkg-ból egy réteg is csak szűkösen jön ki.
A gubákat 160 °C-ra előmelegített sütőben kb. 8 percig sütjük, majd onnan kivéve tányérra borítjuk.
Az eredeti recept vanília vagy fahéjöntettel és friss gyümölccsel tálalja, nálunk ez elmaradt.

2010. december 24., péntek

Snickers szelet

Pákosztos macska konyhai kalandjai között találtam a Snickers szelet receptjét, amit egyből a kipróbálandók listámra tettem és az első adandó alkalommal el is készítettem. Isteni finom lett, a recepttől minimálisan tértem el: vaj helyett margarint használtam, 400 g sűrített tej helyett 340 g-ot (2 tubus).

Snickers-szelet:


Hozzávalók a tésztához:
225 g finomliszt,
75 g cukor,
175 g margarin,

A töltelékhez:
200 g margarin,
2 tubus cukrozott sűrített tej,
4 ek. cukor,
250 g sózott földimogyoró,

A csokimázhoz:
125 g tejcsoki,
125 g 81%-os étcsoki (eredetileg 85%-os de azt nem kaptam)

A tésztát összegyúrtam, sütőpapírral kibélelt 20x25 cm-es tepsibe döngöltem, 160 °C-os sütőben kb. 40 percig sütöttem. Hagytam kihűlni.

A töltelék hozzávalóit a mogyoró kivételével feltettem főni. Közepes lángon folyamatosan kavargattam a forrástól kb. 20 perc múlva éreztem hogy besűrűsödött. Ekkor belekevertem a mogyorót és a kihűlt tésztára simítottam. Mikor kihűlt a papírt lefejtettem róla, ezt nagyon óvatosan kell mert könnyen törik.

Vízfürdő felett felolvasztottam a kétféle csokit, a tetejére simítottam és egy órára hűtőbe tettem. Dermedés után nagyon szépen lehet szeletelni.










2010. december 12., vasárnap

Sajtoska

Sajtoskát készítettem Alíz receptje alapján. Annyiban tértem csak el az ötletadó recepttől, hogy nem raktam snidlinget a bundába.

Sajtoska:





Hozzávalók:

50 dkg csirkemellfilé,
2 db tojás,
1 dl tej,
15 dkg reszelt sajt,
liszt

A csirkemellfiléket ujjnyi vastag csíkokra vágom és besózom. A tojásokat a tejjel és a reszelt sajttal kikeverem, hozzáadok annyi lisztet, hogy nokedli sűrűségű tésztát kapjak.
A csirkemellcsíkokat lisztben majd a tojásos masszában megforgatom, forró bő olajban pár perc alatt ropogósra sütöm. Vigyázok, hogy a husik ne süljenek össze, egyesével teszem őket az olajba.
Mi rízzsel ettük.

2010. december 7., kedd

Raguleves


Hozzávalók:

1 fej vöröshagyma,
10-15 dkg gomba,
2 sárgarépa,
1 petrezselyemgyökér,
2 maroknyi cukorborsó,
csirkeszív,
só, bors, tárkony,
1 pohár tejföl

A Vöröshagymát apró kockákra vágom, a felszeletelt gombával kevés olajon megpárolom. Hozzáteszem a karikára vágott sárgarépát és petrezselymet, a cukorborsót, sóval borssal ízesítem, kevés vízzel félpuhára főzöm. Vízzel felöntöm, beleteszem a csirkeszíveket, felforralom, ha kell lehabozom, tárkonnyal ízesítem, tejfölbe elkevert 1 ek liszttel behabarom. Citromlével is ízesíthetem.

2010. december 6., hétfő

Karácsonyi mézes

Mézes puszedlit sütöttünk hétvégén, nagynéném receptje alapján. Ez a tuti receptem, amióta nagynénémtől megkaptam nem is kísérleteztem másikkal. Frissen is puha és hetekig puha is marad. Díszítésnek gyöngycukrot vásároltam és a hét elején érkezett írókát is felavattam. Szépségversenyre nem kell beneveznem őket, de azért évről évre egyre pofásabb mézeskalács díszeink vannak.

Karácsonyi mézes (Katitól):


Hozzávalók:
90 dkg liszt,
1 ek. szódabikarbóna,
10 dkg margarin,
2 dl méz,
25 dkg cukor,
3 dl tej
1 mézeskalács fűszerkeverék

A kenéshez: 1 felvert tojás
Díszítéshez: 1 tojásfehérje, 15-20 dkg porcukor

A mézet, margarint, cukrot összeolvasztom (én mikróban olvasztok), összekeverem a tejjel, a száraz anyagokkal összedagasztom. 1 éjszakára hűtőbe teszem.

Másnap lisztezett deszkán nagyon vékonyra kinyújtom, szaggatom, forró sütőben 5-6 perc alatt készre sütöm (vigyázat, gyorsan sül!). Még forrón 1 felvert tojással megkenem.
A cukormázhoz felverem a tojásfehérjét a porcukorral, irókába töltöm és díszítem a figurákat. Viszonylag gyorsan (kb. 30 perc) megszárad a máz, ezután dobozolom. Ha dísznek szeretném felakasztani, szívószállal sütés előtt 1-1 lyukat nyomok rá.

2010. december 3., péntek

Görög saláta


Hozzávalók 2 személyre:

1 kígyóuborka,
4 paradicsom,
2 paprika,
1 fej lilahagyma,
1 cs. Feta sajt
olivaolaj, vörösborecet,
szárított bazsalikom, oregánó, kakukkfű
olajbogyó

Az uborkát, paradicsomot, paprikát alaposan megmosom, kis kockákra vágom, az olajjal, ecettel meglocsolom, a fűszerekkel megszórom. A lilahagymát megpucolom, félbe vágom és vékony szeletekre szelem, az egészet jól összekeverem hogy egy kicsit összeérjen. A Feta sajtot kockákra szelem, óvatosan a salátába forgatom, olajbogyóval díszítem. Magában, köretként, kenyérrel/pirítóssal fogyasztom.

2010. november 28., vasárnap

Linzi sakkszelet

Az adventi időszakban többféle kekszet is szoktam sütni, ami dobozban pár hétig eláll. A Linzi sakkszelet azóta az elkészítendők listámon van, amióta megláttam a receptjét a Nők Lapja Konyha 2009. december - 2010. januári számának Fakanál mellékletében.

Linzi sakkszelet:
A receptet tehát a Nők Lapja Konyha fenti lapszámában Papp Emese, a Pastrami étterem cukrásza osztotta meg az olvasókkal.

Hozzávalók:
60 dkg liszt,
40 dkg margarin,
20 dkg porcukor,
1 tojás + 1 sárgája,
1 cs. vaníliás cukor,
1 citrom reszelt héja,
kakópor

A lisztet, porcukrot, vaníliás cukrot, reszelt citromhéjat a margarinnal elmorzsolom, hozzáadom a tojásokat (én 2 tojást tettem bele, mert a fehérjét most nem tudtam volna semmire felhasználni és sajnáltam kidobni). A tészta picivel több, mint 1/3 részét 4-5 evőkanál kakaóporral összegyúrom. A kakaós részt 1,5 cm vastagra nyújtom, ugyanekkora fehér részt is mellé nyújtok. Fagyasztóba teszem és megvárom, míg megdermed.
A dermedt tésztából 1,5 cm-es csíkokat vágok, a kakaósból ötöt, a fehérből négyet. A maradék fehér tésztát is kinyújtom, ezzel burkolom majd be a rudakat.
A hasábokat a tészta szélére helyezem úgy, hogy alatta és közötte vizes ecsettel megkenem. Sakktáblaszerűen rétegezem (alulra barna, fehér, barna). Ezután tésztával körbeburkolom és a felesleges részt levágom belőle.
20-25 percre a fagyasztóba teszem. Ezután kb. fél centis szeletekre vágom és sütőpapírral bélelt tepsiben 170 °C-on világosbarnára sütöm.


Én szokás szerint türelmetlen voltam, a beburkolt rudat nem hagytam elég ideig dermedni, így túl puha volt a tésztám és vágás közben szétlapult, minden darabot kézzel kellett formára igazítanom.

2010. november 27., szombat

Amerikai krémes

A Mi Világunk Klub receptjei között akadtam az Amerikai krémesre. Már ránézésre nagyon szimpatikus volt, a szimpátia a recept elolvasása után sem változott úgyhogy mentettem. Fél adagot készítettem, egy kb. 15x25 cm-es tepsiben.

Amerikai krémes:

Hozzávalók:

4 db tojás,
10 dkg cukor,
10 dkg liszt,
fél csomag sütőpor,
1 ek. kakaó,
6 ek. víz,
1 ek olaj
1 cs. vaniliás puding, 4 ek. cukor, 3 dl tej
2 dl Hulala tejszín,
reszelt csokoládé

A tojások sárgáját a cukorral, vízzel, olajjal habosra keverem. Hozzászitálom a liszt, kakaó és sütőpor keverékét. 180 °C-ra előmelegített sütőben sütőpapírral bélelt tepsiben 20 percig sütöm.
Közben 3 dl tejjel pudingot főzök, a tojások fehérjét 3 kanál cukorral keményre verem és összekeverem a forró pudinggal. A tészta tetejére kenem, visszateszem a sütőbe és még 10-15 percig sütöm.
Ha teljesen kihűlt a felvert Hulalát a tetejére simítom és csokit reszelek rá.


Nagyon finom lett és könnyű volt elkészíteni, bár a tésztája elég száraz.

2010. november 23., kedd

Almás csirke

A Receptmánián találtam az almás csirke receptjét, amikor a Pataki tálban elkészíthető recepteket kerestem. Első olvasásra megtetszett. Az én ízlésemnek túlságosan natúr íze lett, a receptben javasoltak ellenére ha elkészítem még egyszer akkor biztos, hogy jobban befűszerezem. Igaz, a csirke szaftjával sem locsolgattam, csak egyhuzamban megsütöttem.

Almás csirke


Hozzávalók: 1 csinos, gyenge csirke, 1 kg krumpli, 1 kg alma (nem birs, szabolcsi édes), 15 dkg vaj, őrölt majoránna, kevés só, esetleg ételízesítő.
A Pataki tálat 10-15 percig langyos vízbe áztatjuk. Amíg ázik, meghámozzuk a krumplit és az almát. Az almák magházát eltávolítjuk, majd negyedeljük. A krumplikat ugyancsak hosszában negyedeljük. Ha letelt az áztatási idő, a tálat kiemeljük, tál alját vajjal bőven kikenjük, majd elhelyezzük benne a csirkét. A csirke belsejébe majoránnát teszünk, majd alma- és krumpligerezdeket helyezünk el benne (több almát, mint krumplit, mivel a csirke belsejében már nehezebben sül át a krumpli). Esetleg a csirke belsejébe rakott krumplik vékonyabb gerezdekre legyenek vágva. Ezután a csirkét körberakjuk a többi krumplival és almával. A csirkére is rakhatunk egy kevés vajat. Az étel csak enyhe fűszerezést igényel, mivel a zamatot a vaj, az almából kisült lé és a csirke természetes ízének keveréke fogja megadni. A tálra ráhelyezzük a tetejét, és HIDEG sütőbe tesszük. Erre azért van szükség, mert a cseréptálnak lassan kell felmelegednie, ha forró sütőbe helyezzük, esetleg elrepedhet. Közepesnél nagyobb lángon minimum 40 percig sütjük, a csirke általában addigra megpuhul.
Sütés közben 10-15 percenként a csirkét a tál alján képződő ízletes szafttal meglocsoljuk. Az étel akkor van kész, amikor a csirke belsejében lévő krumplik is megpuhultak (kb. 1 óra). A sütés utolsó fázisa a pirítás, az utolsó 5 percben fedő nélkül sütjük az ételt. Miután a csirkét elfogyasztottuk, az időközben megszilárdult szaftból általában még marad. Ne dobjuk el, kenyérre kenve igen finom.

2010. november 22., hétfő

Vera almás batyuja

Gyerekkorom egyik kedvenc sütije volt Vera almás batyuja. A receptet természetesen anyukámtól kértem, most készítettem el először és olyan finom lett mint amire emlékeztem.

Vera almás batyuja:
Hozzávalók:

30 dkg liszt,
25 dkg margarin, 6 ek. víz,
fél ek. enyhe ecet,
csipet só,
1 cs. vaniliás puding,
4-5 ek. cukor,
alma

A lisztet, margarint, vizet, ecetet és a csipet sót összegyúrjuk, hideg helyen legalább 12 órát pihentetjük (hűtőben 1 hétig is eláll).
A vanilia pudingot a csomagoláson található utasítás szerint megfőzzük, lapos kivizezett tányérra öntjük és kihűtjük. (Közepes jénai teteje tökéletes.)
A tésztát késfok vastagságúra nyújtjuk, kb. 15x15 cm-es kockákra vágjuk, mindegyikre 1-1 kocka hideg pudingot teszünk, meghintjük durvára vágott dióval, erre magházával lefelé - egy fél meghámozott, kimagozott almát fektetünk. A tészta négy csücskét összefogva az almát becsomagoljuk és sütőlemezre fektetve megsütjük a kis batyukat. Még forrón gazdagon meghintjük porcukorral a tetejét.

Medvehagymás pogácsa

1-2 hete az újonnan nyílt szociális bolthálózat üzletében a sok kis fűszeres tasak között felfedeztem a medvehagymát. Már jó ideje ki akartam próbálni a medvehagymás pogácsát, így természetesen vettem egy tasakkal. Egyik vendégvárónk hétvégén így Limara medvehagymás pogácsája volt. Tartottam magam a recepthez, viszont szárított medvehagymát tettem bele. A hajtogatások közötti fél órákat nem tudtam kivárni, 5-15 perceket kelt a tésztám. A végeredményt így is mindenki dícsérte, finom, puha pogik lettek.

Medvehagymás pogácsa:


Hozzávalók:

1 kg finomliszt
2 ek. só
50 dkg margarin
2 tojás
1 nagy doboz tejföl
1 dl tej
1 tk. cukor
5 dkg élesztő
12 dkg vaj
1 tasak szárított medvehagyma

Az élesztőt a langyos cukros tejben felfuttatom. A lisztet elmorzsolom a margarinnal, elkeverem a sóval. Közepébe mélyedést készítek, beleteszem a tojásokat, a tejfölt, és a felfuttatott élesztőt. Összegyúrom a tésztát, majd hagyom kb. 30 percig pihenni.
A medvehagymát elkeverem a vajjal.
A pihentetett tésztát kinyújtom kb. 2-3 mm vastagra megkenem a medvehagymás vajjal. Ezután Limara útmutatása szerint hajtogatom.  A tészta felső harmadát a középső harmadra hajtom, ezt is megkenem vajjal, majd ennek a tetejére az alsó harmadot. Elfordítom a tésztát, megkenem vajjal, a felső részét visszahajtom a közepéig, majd az alsó részt is a közepéig, ezután félbehajtom, mint egy könyvet. Pihentetem fél óráig, majd megismétlem a hajtogatást és a vajazást. (Nekem csak az első hajtogatásra jutott a vajból.)
Ismét pihentetem fél órát, majd ujjnyi vastagra nyújtom. A tetejét bevagdosom, lekenem a felvert tojással, közepes pogácsa szaggatóval kiszúrom, sütőpapíros tepsin kelesztem megint legalább fél órán át, majd 180 °C-on légkeveréssel 10-15 perc alatt pirosra sütöm. Nekem 4 tepsivel lett belőle.

A recept tehát Limara pékségéből származik, életem első hajtogatott pogácsája, és még most másnap is puha. :-) Köszönöm a részletes leírást!

Mustáros nyúl

Hétvégén több finomságot is késztettem.
A mustáros nyúl alapreceptjét anyukámtól hoztam. Az eredeti recept nem írja a fehérbort. Különösebb előkészületet nem igényel, a végeredmény pedig nagyon finom lett. Burgonyafánk ajánlott hozzá köretként, de időhiány miatt mirelit rösztikét és krokettet sütöttem mellé.

Mustáros nyúl:


Hozzávalók:
1 konyhakész nyúl,
mustár,
olaj,
1 dl száraz fehérbor,
1 csokor petrezselyemzöld,

1 kis pohár tejföl,
1 kk. liszt

A megtisztított nyulat 8 részbe vágom és sóval, mustárral alaposan bedörzsölöm, pár órát pácolom. Kétféle mustárt használtam, sima univerest és egy dijoni magosat.
A nyulat kevés felforrósított olajban megforgatom, kicsit megpirítom. Kevés vizet öntök alá, beleteszem a csokorba kötött petrezselyemzöldet és lefedve párolom. Kicsit később hozzáöntöm a bort is és a húst puhára párolom. Kidobom belőle a petrezselyemzöldet, belekeverem a liszttel elkevert tejfölt és egyet rottyantok rajta. Sütőben krokettet és rösztikét sütöttem mellé.

2010. november 19., péntek

Sonkával töltött sós palacsinta

A Katakonyhából mentettem le a sonkával töltött sós palacsinta receptjét. A végeredmény nagyon finom lett, de az olvasztott margarinos palacsintatésztával viszont nagyon megszenvedtem. A bekevert mennyiség kb. 1/3 része rossz lett, összesen 8 db tölthető palacsintát sikerült sütnöm a megadott receptből. Így gyorsan kevertem egy hagyományos palacsintatésztát és gyönyörű palacsintákat sütöttem belőle, amiket a gyerekeknek baracklekvárral, túróval és fahéjas cukorral töltöttem be.

Sonkával töltött sós palacsinta:

Hozzávalók 12 darabhoz:
20 dkg finomliszt,
2 tojás,
3 dl tej,
1,5 - 2 dl szénsavas ásványvíz,
10 dkg olvasztott margarin,
1 mokkáskanálnyi só,
margarin a serpenyő és a tepsi megkenéséhez

Töltelékhez:
25 dkg gépsonka,
2 pohár tejföl,
15 dkg reszelt sajt,
só, bors, szerecsendió

Kikeverem a palacsintatésztát, az olvasztott margarint a legvégén adom hozzá. Minimum fél órát a hűtőben pihentetem.
A töltelékhez apró kockákra vágom a gépsonkát, összekeverem 1 pohár tejföllel, a fűszerekkel és a sajt 2/3 részével.
Kisütöm a palacsintát. A kész palacsintákat megkenem a töltelékkel, négybe hajtom, margarinnal kikent jénaiba teszem, a maradék tejföllel megkenem, reszelt sajttal megszórom és 180 °C-os légkeveréses sütőben 15-20 perc alatt készre sütöm.
Isteni volt, nem tudom miért nem sikerült a palacsintákat kisütnöm. Legközelebb biztos a hagyományos receptemből készítem, szerintem abból is jó lesz.

A gyerekeknek is sütöttem palacsintát. A palacsinta tészta hozzávalóit soha nem méricskélem, csak úgy érzésre keverem.

Palacsinta:

Hozzávalók kb. 15 darabhoz:
kb. 20 dkg liszt,
1 tojás,
csipetnyi só,
1,5 - 2 dl tej,
szóda, ásványvíz, vagy víz
étolaj

A hozzávalókból könnyű, híg tésztát keverek, az olajat a végén teszem hozzá. Kevés olajjal kikent forró serpenyőben kisütöm a palacsintákat. Elfogyott a szénsavas vizem, így most csapi vízzel készítettem, nem is pihentettem és így is tökéletes lett.
Lekváros, fahéjas és túrós palacsinta készült.

Csirkemájjal töltött gomba bacon szalonnába göngyölve

Folyamatosan bővül a kipróbálandó receptek listám, Novák Tata kedvencét ráadásul az elsők között akartam kipróbálni. Miután megvettem a csirkemájat és megnéztem milyen fűszereket is ajánl Millie, rájöttem hogy nem csirkemájat, hanem brydzát kellett volna vennem... Így Novák Tata kedvence marad a listán, az én repertoárom viszont egy saját kreálmánnyal bővült.

Csirkemájjal töltött gomba bacon szalonnába göngyölve

Hozzávalók:
0,5 kg csirkemáj,
közepes fej vöröshagyma,
gomba, bacon szalonna

Az apróra vágott vöröshagymát libazsíron megfonnyasztom, hozzáadom a kis kockákra vágott megtisztított csirkemájat. Kg. 15 perc alatt közepes lángon készre sütöm. A tűzről levéve sóval, borssal, majorannával, kakukkfűvel ízesítem. Közben megtisztítom a gombákat. A csirkemájjal megtöltöm, baconszalonnába tekerem, kizsírozott jénaira teszem, kevés száraz fehérbort öntök alá és közepes lángos 30-35 percet sütöm, amíg a szalonna szép piros nem lesz. Nagyon finom falatkák lettek belőlük, mindenki dícsérte. Előételként magában ettük.

2010. november 17., szerda

Cukros-fűszeres muffin

Az Újhold könyvek - Falatnyi muffinok kötet alapján készítettem a cukros-fűszeres muffint, első alkalommal.

Cukros-fűszeres muffin


Hozzávalók 12 darabhoz:
2 bögre finomliszt,
3 tk. sütőpor,
1/4 bögre cukor,
50 g margarin, (az eredeti recept vajat ír)
3 tojás,
3/4 bögre tej

A lisztet, sütőport, cukrot összekeverem. Hozzákeverem a tejjel kikevert tojást és az olvasztott margarint. Kivajazott, vagy papírkapszlival kibélelt muffin forma 3/4-ig öntöm, megszórom a rátéttel és 190 °C-on kb. 15 percig sütöm.
A rátéthez 1/4 bögre cukrot, 2 tasak vaniliáscukrot, 1 tk. fahéjat és 1 tk. gyömbért összekevertem. (Az eredeti recept a cukor és szegfűbors, fahéj, szegfűszeg, szerecsendió, gyömbér keverékét írja. Nekem ennyi fűszerem nem volt.)

2010. november 15., hétfő

Joghurt torta

Oliva oldalán találtam a joghurt torta receptjét és mivel még életemben nem sikerült megdermesztenem semmit zselatinnal, szinte szóra a receptben leírtakat követtem. Annyiban tértem csak el, hogy a tejszínbe biztos ami biztos alapon 1 cs. habfixálót is tettem. Jelentem, a krém megdermedt, könnyed, istenien finom torta lett. 1 marék mirelit feketeszedret tettem bele, más ebbe illő gyümölcsöm nem volt.

Joghurt torta
Hozzávalók:
háztartási keksz
1 nagy pohár (450 g) natur joghurt,
80 g porcukor
5 db lapzselatin
2 dl tejszín
kb. 1 dl tej
gyümölcs (feketeszeder, eper, málna, ribizli, őszibarack)

Egy kapcsos tortaforma alját tejbe mártott háztartási keksszel kirakom.
A lapzselatint 5 percre hideg vízbe áztatom, majd kinyomkodom és fél dl-nyi meglangyosított tejben feloldom
A tejszínt habfixálóval kemény habbá verem, beleszitálom a porcukrot, belekeverem a joghurtot, a zselatint, óvatosan beleforgatom a gyümölcsöt, a kekszes alapra öntöm és hűtőben megdermesztem.