2018. december 28., péntek

Sakkos tészta

A 80-as, 90-es években Anyukám gyakran készítette ünnepekre. A recept is lánykori kézzel írt receptfüzetemből származik. Egyszerű, mutatós és finom sütemény. 

Sakkos tészta


Hozzávalók:
6 tojás,
32 dkg margarin,
32 dkg porcukor (én sima cukrot tettem bele, hisz sütéskor úgyis megolvad)
1 cs. vaníliás cukor,
22 dkg liszt,
2 dkg kakaópor,
2 késhegynyi sütőpor

Csokimáz

Elkészítés: 
A sárga tésztához 3 tojást kikeverek 16 dkg margarinnal és 16 dkg cukorral. Hozzáadok fél csomag vaníliás cukrot, 12 dkg lisztet, késhegynyi sütőport. Sütőpapírral bélelt tepsiben megsütöm.
A barna tésztához 3 tojást kikeverek 16 dkg margarinnal és 16 dkg cukorral. Hozzáadok fél csomag vaníliás cukrot, 10 dkg lisztet, 2 dkg cukrozatlan kakaóport, késhegynyi sütőport. Sütőpapírral bélelt tepsiben megsütöm.
Sütés után a tésztákat hosszában kettévágom. Rumos barackízzel (én a rumot kifelejtettem) összeragasztjuk: sárga-barna-sárga-barna.
Súllyal minimum 20 percig nyomatjuk. Tovább lehet, de rövidebb ideig nem. (Én kb. 1 órát nyomattam.) 1 cm-es csíkokat vágunk és lapjára fordítjuk. Megkenjük barackízzel és a következő lapot úgy tesszük rá, hogy ellenkező színű tészta kerüljön egymásra. 4 db 1 cm-es csíkot teszünk egymásra. (Nekem 2 rúd lett belőle, azaz 8 csíkot vágtam.) Anyu receptje nem írja, de én azt is nyomattam egy éjszakát. Másnap csokimázzal bevonjuk. 

2018. december 27., csütörtök

Mákos guba

Szentestére ezt a mákos guba receptet próbáltam ki Sütőtök receptjei közül. Nagyon finom volt, ezentúl ez lesz nálunk A mákos guba. És nem csak Szenteste! Az eredeti recept 6 főre szól, de mivel nálunk a gyerekek nem szeretik a mákot (megkóstolni sem voltak hajlandók, akárhogy agitáltam), így fél adagot készítettem, de ez is bőven elég volt, másnap reggelire is maradt belőle. 

Mákos guba

Hozzávalók 3 főre:
4 db kifli
3 tojás
másfél csomag vaníliás cukor
2,5 ek cukor
1,4 l tej
fél marék mazsola
10 dkg darált mák
1 cs. vaníliás pudingpor
3 ek cukor

Elkészítés:
A kiflit felkarikázom. Az az igazi, ha 1-2 napos a kifli, de az enyém teljesen friss volt és így is jó volt. Talán csak karikázni nehezebb.
A tojásokat szétválasztjuk. A sárgáját kikeverjük a vaníliás cukorral és 2,5 ek. kristálycukorral.
1 liter tejet a mazsolával felteszünk melegedni, forráskor belekavarjuk a cukros-tojásos masszát és 5 perc alatt kavargatva felfőzzük. Ez a sodó. (Én sokkal tovább főztem, de nem sűrűsödött be. Lehet, hogy a kb-ra megfelezett arányok nem voltak jók.)
Félretesszük hűlni, addig megfőzzük a csomagoláson található útmutató szerint 3 ek. cukorral megfőzzük a pudingot. Félretesszük kicsit hűlni.
Ha a krémek kicsit lehűltek,a fehérjét kemény habbá verjük és beleforgatjuk a sodóba. (Mivel az én sodóm nem lett sodó állagú, a felvert hab sem keveredett vele, inkább a tetején úszkált... de ez az összhatáson nem rontott, a kifli mindent felszívott. :-))
Ezután összeállítjuk a gubát. Egy magas falú jénaiba vagy más hőálló tálba rétegezzük az összetevőket: sodó, kiflikarika, mák, puding - amíg el nem fogynak. A tetejét mindig sodóval zárjuk és meghintjük egy kis mákkal.
Előmelegített sütőben, fedő nélkül halvány pirulásig sütjük.

Isteni recept, szokás szerint belinkeltem az eredetit. A bakik ellenére nem csak az íze, de az állaga is tökéletes lett. Langyosan és hidegen is nagyon finom. 



2018. december 26., szerda

Rakott bab

Édesanyám receptgyűjteményéből származik, nehéz, kiadós, de roppant finom egytálétel.

Rakott bab



Hozzávalók:
1 füstölt csülök
1 kg szárazbab
2-3 babérlevél
2-3 nagy fej hagyma
pirospaprika
1 nagy pohár tejföl
15 dkg reszelt trappista sajt

A csülköt a babbal és a babérlevéllel együtt megfőzöm. Mikor kész, a csülköt kicsontozom, húsdarálón ledarálom. A babot lecsöpögtetem.
A vöröshagymát megtisztítom, apróra szelem, zsiradékon megpirítom. A tűzről félrehúzva pirospaprikával meghintem, jól elkeverem. Tejföllel felöntöm, majd összeforralom.

Hőálló tálba rétegzem: bab-darált csülök, hagymás tejföl stb... amíg elfogynak a hozzávalók. A tetejére hagymás tejföl kerüljön, ezt reszelt sajttal megszórom, majd sütőben addig sütöm, amíg a sajt megpirul. Nagyon finom és előre elkészíthető, 20-25 perc alatt átmelegszik, készre sül. Én általában este elkészítem, másnap egy rohangálós délelőtt után csak sütni kell.


2018. december 24., hétfő

Vaddisznó sült

Egy ismerősöm fiától vettem egy vaddisznót. Megnyúzta, kizsigerelte, lábait lekanyarintotta, keresztben ketté vágta, majd zsákba rakta. A feldolgozás további része rám várt. Daraboltam, csontoztam, fűrészeltem, zacskóztam. Az életlen késeimmel nem volt könnyű munka, de végül is sikerre vittem.

Elsőként, a combból vaddisznó sültet készítettem. Ezt a receptet választottam hozzá, de áfonyalekvár  és Worcester szósz nélkül készítettem. A saját szószomba kevertem egy kis kézműves vörösboros áfonyalekvárt, a többiek inkább e nélkül ették.


Tűzdelt vaddisznósült



Hozzávalók:
kb. 1 kg vaddisznócomb
1 ek mustár, 1 mk őrölt feketebors, 6 ek. olaj.
15 dkg füstölt szalonna
1 csapott ek. só
2 db sárgarépa,
2 db petrezselyemgyökér,
2 fej vöröshagyma,
1 kis db zellergumó,
1 kiskanál szárított kakukkfű,
1 kiskanál borókabogyó,
1 babérlevél,
1 púpozott ek. finomliszt,
1-1 kiskanál paradicsompüré és citromlé
2 dl vörösbor

Előkészítés:
A combot alaposan megmosom, megtisztítom. leszárogatom. A mustár és bors keverékével bedörzsölöm, olajjal körbekenem, alufóliával jól betekerem és 3-4 napig hűtőben érlelem.

Elkészítés:
A szalonnát fél cm-es hasábokra vágom, kétharmadával megtűzdelem a combot, amit sóval bedörzsölök. A többi szalonnát a pácoláshoz használt olajjal együtt megpirítom, a húst fehéredésig körbesütöm benne, majd egy kisebb tepsibe teszem.
A maradék zsiradékban a megtisztított és felszeletelt zöldséget a kakukkfűvel, borókabogyóval és babérlevéllel néhány percig pirítom, majd felöntöm kb. 2 dl vízzel. Ezt az elősütött hús köré halmozom és 180 fokos sütőben (Légkeveréssel 165 fok) 1 óra 45 percen át sütöm. Közben levével gyakran meglocsolom, néhányszor megforgatom. Ha kész, a húst lecsöpögtetve félretesszük.
Zöldséges levét ahogy van, tepsistől a tűzhelyre tesszük. Liszttel meghintjük, hozzákeverjük a paradicsompürét,  percig pirítjuk, majd 3 dl vízzel és 2 dl vörösborral felöntjük. Citromlével (és ha van Worcestire szósszal) ízesítjük, 3 perc alatt mártássá sürítjük. 
Átszűrjük,  zöldségeket kicsit össze is törhetjük, ha akarjuk áfonyalekvárral összefőzzük.
A húst szeletekre vágva, mártással és burgonyakrokettel körítve tálaljuk.
Szsép fotókat nem tudok készíteni, de nagyon jól sikerült, ezért is jegyzem fel a receptet.